Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi

Amaç, katılımcının uygulama ve kullanılan Meisner  ve Eric Morris oyunculuk teknikleri yoluyla kamera önü oyunculukta bilgi, deneyim, doğallık kazanması ve yaratıcılığını geliştirebilmesidir.

Her derste kamera karşısında çalışan ve kendisini ve diğer katılımcıları izleme fırsatı bulan oyuncu, çok daha kısa sürede deneyim kazanacak ve oyunculuğunu geliştirme olanağını yakalayacaktır.

Derste benimsenen yöntem "rol yapmamak", "yapmak" ve "olmak" üzerinedir. Oyuncunun kendi üzerine geliştireceği farkındalık çalışmaları; fiziksel, zihinsel ve duygusal ifade yollarını da geliştirebilmesini amaçlar.

Tiyatro oyunculuğu ve film oyunculuğu arasındaki farklar da atölyenin konusudur.

Her ders, katılımcının hayatı boyunca kullanabileceği verimliliği ve dengeyi artıran, konsantrasyonu güçlendiren ve rahatlatan nefes egzersizleri ve beden çalışmasıyla başlar.

PROGRAM
Neden oyuncu olmak istiyorum?
Kamera önü oyunculuk ilkeleri
Nefes teknikleri ve konsantrasyon
Beden, ses ve enerji çalışması
Rahatlama egzersizleri
Meisner ve Eric Morris teknikleri
Vücut dili, eylem
Doğaçlama çalışmaları
Bakmak, görmek ve hissetmek
Duygu ve ifade
Yapmak ve olmak
Karakter oluşturma
Sahne çalışmaları
Konuk yönetmen ve oyuncular
Cast ve audition

Oyunculuk Deneyimleri

SİNEMA:
 “ YENGEÇ SEPETİ” Yavuz Özkan
 “GENÇ INDIANA JONES” Mike Newell
“RECEP İVEDİK 3”  Togan Gökbakar
 “MAHPEYKER”  Tarkan Özel

DİZİ:       
DOKTORLAR, YOL ARKADAŞIM, BİNBİR GECE

 TİYATRO:
BAGAJ ARTS:
 “C-ESARET” Garajİstanbul-GHETTO
“ÇILGINLAR EVİ”

FERHAN ŞENSOY “ORTAOYUNCULAR”
BEŞ KAFADARLAR ÇOCUK TİYATROSU
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ OYUNCULARI

OYUNCU KOÇLUĞU:
Selma Ergeç, Berrak Tüzünataç, İbrahim Çelikkol, Beste Kökdemir

Tarih: 13 Kasım 2017
Gün: Pazartesi
Saat: 19.30 - 22.30
Süre: 8 hafta

Katılım Bedeli
Üye: 900 TL
Misafir: 1.100 TL
 
Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
kurs@bumed.org.tr / 212 - 359 5813

BERNA TUNALI Galatasaray Lisesi'nde başladığı tiyatro çalışmalarını Ferhan Şensoy'la sürdürdü.  AFS Bursuyla gittiği ABD'de Houston Cy-Fair High School'da tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümünü bitirdikten sonra New York HB Studio, Gene Frankel, Robert X Modica, New School, Tisch School'da oyunculuk, mizansen, dans, Meisner Technique eğitimi aldı.

Paris 8 Universitesi'nde "Sinema ve Audiovisuel" Bölümünde yüksek lisans yapti. Kısa filmler çekti. Yerli/Yabancı sinema filmlerinde ve reklamlarda rejide çalıştı. Number One TV ve Discovery Channel Türkiye'nin Genel Yönetmenliğini yaptı. IKSV, Alman Goethe Enstitüsü, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Konsolosluğu tarafından düzenlenen "Kültür-Sanat Yönetimi" sertifika programını tamamladı.
Lise yıllarında Ferhan Şensoy Orta oyuncularla başladığı tiyatro hayatı Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, İstanbul Üniversitesi Oyuncuları, Sevgi Çocuk Evreni’yle sürüp, kurduğu Bagaj Art ile devam etti.

Akademi İstanbul Gösteri Sanatları Bölümünü ve Bilgi Üniversitesi'nde "Yetişkinler İçin Sürekli Eğitim" sağlayan Bilgi Eğitim Kültür-Sanat Bölümü'nü kurdu ve başkanlığını yaptı. Bu kurumlarda ve Digital Film Academy İstanbul,  Craft Oyunculuk Atölyesi, Paris Theatre du Gymnase ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde  KAMERAONU OYUNCULUK ve "ILETISIM VE YARATICILIK" dersleri verdi.
 
 Çeşitli film ve dizilerde oynadı. Uluslararası konferanslarda, ardıl ve eşzamanlı sözlü çevirmen olarak çalıştı.
 
 Yönettiği 12" lik "NAMASTE" isimli kısa metraj filmi 11. Ankara Uluslararası Film Festivali Drama Dalında Birincilik ödülünü aldı.
 
Hindistan'da nefes, meditasyon, yoga eğitimi yapma fırsatı buldu.

2010'da Fransa'da IKSV ve Culture France'in düzenlediği "Türkiye Mevsimi" kapsamında Paris'te Theatre du Gymnase'da "FARKLI AMA AYNI", 2011'de yine Paris'te "IN&OUT" isimli oyunları ve 2011 Avignon Uluslararası Tiyatro Festivali'nde "EGOQUANTUM" isimli müzikali sahneye koydu.
 
Kurduğu BAGAJ ARTS bünyesinde,  2013'de İstanbul'da, yazıp yönettiği 16 kişinin yer aldığı "C-ESARET" isimli oyunu Garaj İstanbul ve GHETTO İstanbul'da sergiledi.
2014-2015 arasında ise Kaş'ta gerçekleştirdiği "Oyunculuk Atölyesi’ne katılan amatör oyuncularla Kaş Amfi Tiyatro'da "ÇILGINLAR EVİ" isimli komediyi sahneledi.
Halen "İletişim ve Yaratıcılık" ve "Oyunculuk" atölyeleri eğitimi vermektedir.

 

 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk