GO Atölyesi

Go Atölyesi İçeriği:
Başlangıç seviyesi Go atölyemize katılmak için herhangi bir ön şart yoktur. Bu atölyede nefes, grup, iki göz kuralı ve KO kuralı gibi temel kavramlar öğretilir. Oyun nasıl bitirilir ve nasıl puanlanır konusu üzerinde durulur ve temel taş esir etme ve bağlama tekniklerinden bahsedilir. Tüm bu bilgiler her ders oynanan oyunlar içerisinde değerlendirilir. 

Go Uzak Doğu kökenli kadim bir strateji oyunudur. İlk çıkış noktası tam olarak bilinemese de 4.000 yıllık bir öyküsü vardır. Eski Çin'de asil bir bireyden beklenen 4 temel beceriden birisi olmuş, Japonya'da Go Bakanlığı (Godokoro) kurulacak kadar önemli bir yere gelmiştir. Bugün de Uzak Doğu'da Go, 24 saat yayın yapan kablolu TV kanalları, fakülteleri, hayatını oyuna adayan profesyonel oyuncuları ve Fujitsu, Samsung, LG gibi markaların sponsor olduğu prestijli müsabakaları ile seçkin bir yere sahiptir. Batı oyunla çok geç tanışmış olsa da oyun hızla yayılmakta ve bilinirlik kazanmaktadır. 

Go, birkaç basit kural üzerine kuruludur. Ancak eski Çin takviminden türediği iddia edilen 361 noktalık oyun alanı eşsiz bir yaratıcılık imkanı sunar. Öyle ki oyunda oynanabilecek oyun sayısı evrendeki atom sayısından daha fazladır. Birkaç basit kuraldan türeyen böylesi karmaşık bir dünya, birçok oyuncuyu büyüler. İyi bir oyuncu, odaklanma yeteneğini artırırken hesaplama ve analiz gücünü geliştirmeye başlar. Ancak oyunda daha üst bir seviyeye ulaşabilmek için oyuncu kendini tanımalı ve sezgi, strateji, denge ve doğru zamanlama gibi bütünsel yeteneklerini de geliştirmeye başlamalıdır.

Tarih: 19 Şubat 2018
Gün: Pazartesi
Süre: 4 hafta
Saat: 19:30-21:00

Katılım Bedeli
Üye: 200 TL
Misafir:280 TL


Eğitmen: Mehmet Emin BARSBEY
Mehmet Emin Barsbey, 2 dan seviyesinde Go oyuncusu ve İstanbul Go Okulu kurucusudur. Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Barsbey, 2. ve 3. Güney Kore Başbakanlık Kupası’nda Türkiye’yi temsil etmiş, 51. ve 52. Avrupa Go Kongreleri ile 21. ABD Go Kongresi’ne katılmıştır. Bir dönem Go Dergisi Editörlüğü'nü ve Açık Radyo’da zeka ve şans oyunları üstüne yayınlanan Oyun İçinde Oyun programının yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürmüştür.

Go ile ilgili çeşitli tanıtım ve turnuva organizasyonlarında yer alırken, Avrupa Go Federasyonu sertifikalı Go hakemi olarak 7 yıl boyunca Uluslararası İstanbul Go Turnuvası‘nda başhakem olarak görev almıştır. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Vakfı’nda başlayan ve halen üstün zekalı çocuklarla devam ettiği atölyelerinin yanı sıra Açı Okulları’nda ve BÜMED MEÇ okullarında ders vermektedir. Yetişkin atölyeleri ise İstanbul Go Okulu bünyesinde Beyoğlu Tuva Sanat’ta devam etmektedir.

Mehmet Emin Barsbey’in Go ve oyun üzerine yazdığı yazılar Türk Beyin Takımı’nın Akıl Oyunları Dergisi’nde, Türkiye Zeka Vakfı’nı Oyun dergisinde, Habertürk editoryal sayfalarında ve Go Dergisi’nde yayınlanmış, çeşitli mecralarda röportaj ve yazıları yayınlanmıştır. Türkiye Go Oyuncuları Derneği’nde İstanbul temsilcisi ve denetleme kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş ve İstanbul Go Oyuncuları Derneği kurucuları arasında yer almıştır.

Mehmet Emin Barsbey üniversite yıllarında özellikle öğrenci temsili üzerinde çalışmış, Öğrenci Konseyi başkanlığını yürütmüş ve Türkiye’yi Avrupa Öğrenci Kongresi’nde temsil etmiştir. İstanbul Go Okulu’nu kurmadan önce Outdoortv‘de ve çeşitli yayın kurumlarında editörlük yapmıştır. İFSAK’ta sinema atölyelerine katılmış ve kısa film çalışmalarında görev almıştır. Şimdilerde İstanbul Go Okulu ile birlikte RNA Değişim Yönetimi‘yle işbirliği içinde çalışmakta ve Stratejik Bakış Açısı Geliştirme, Değişim Süreçlerinde Yaratıcı Yaklaşımlar ve Sosyal Medya gibi alanlarda da çalışmalar yürütmektedir.

 

 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk