Temel Fotoğrafçılık

Temel fotoğrafçılık tekniklerini öğrenmek ve “doğru” fotoğraf çekebilmek için güvenli bir başlangıç...
Yelda Baler ’90 ile Temel Fotoğrafçılık Kursu’nda, fotoğraf meraklılarının temel analog ve dijital fotoğraf bilgilerini edinip, uygulamalarla pratik yaparak öğrenebileceğiniz bir program sunulmaktadır.


BÜMED’de Yelda Baler ile Fotoğraf Dersleri
Sonbaharda, gölde yüzen yaprakların sessizliğini
Yağan karın, kristal gibi parlamasını
Gökova koylarında gün doğarken, denize yansıyan dolunayı
Safranbolu’daki demirci ustasının, dumanın içinde yokolmasını
Gece Balıklıgöl’ün balıklarını
Kor haline gelmiş camın, nefesle şekillenmesini
Gül hasadında, gül toplayan kızın gülümsemesini
Bir semazenin, ateşin etrafındaki bir pervane gibi görünmesini...

Nasıl fotoğraflarsınız?
İster analog, ister dijital makinayla çekim yapın, fotoğraf çekmenin kuralları ve teknikleri aynıdır. "Fotoğraf Dersleri" öncelikle dijital veya analog makina ayırımı yapmaksızın fotoğrafın temel teknik bilgilerini öğretip, çekmek istenilen konuyu doğru bir şekilde fotoğraflayabilmeyi amaçlıyor.

Dersler konularla ilişkili dialarla desteklenecek, dia gösterileri ve konuk fotoğraf sanatçılarıyla renklenecektir.

Fotoğraf Dersleri haftada bir gün ve iki saat olmak üzere iki aylık kurlar halinde ve 5 teorik-3 uygulama dersi olarak yapılacaktır.

Temel fotoğraf eğitimi ders programı:

  • Neden fotoğraf çekiyoruz? Fotoğraf makineleri, objektifler, film özellikleri, filtreler, flaşlar, tripod'lar, dijital makineler, ışık ve ışığın kullanımı
  • Diyafram/Enstantane, pozlandırma, braketing, ışık ölçümleri, alan derinliği
  • Kompozisyon, algılama, altın oran, ufuk çizgisi, ritim-denge, doku, sadelik-zenginlik, yatay-dikey kadraj, perspektif, anı yakalama
  • Çekim teknikleri: Portre, iç dış mekan çekimleri, flaşlı çekimler, manzara, gün batımı, ters ışık, yakın çekim, hareketli çekim, gece çekimleri, kar fotoğrafları
  • Uygulamalar
  • Çekilenlerin değerlendirilmesi, çekim hataları, altın kurallar, konuk fotoğrafçı


Tarih:
11 Aralık 2017
Süre:
8 hafta
Saat: 19.30 - 21.30
Gün: Pazartesi

Katılım Bedeli
Üye: 450 TL
Misafir: 550 TL

Eğitmen: Yelda Baler ’90
Yelda Baler İstanbul Üniversitesi'nde Fizik, Boğaziçi Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı okudu. 18 yıl Newsweek International dergisinin Türkiye Temsilciliğini yaptı. Kitap editörlüklerinin yanında 2001 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi, Mezunlar Derneğine ait BÜMED dergisinin fotoğraf editörlüğünü, 2005-2008 yılları arasında  Sırtçantam gezi dergisinin editörlüğünü yaptı. 2002-2004 yılları arasında da Onur Hava Yolları’nın dergisi Hi-Sky’ın editörlüğünü ve yayın koordinatörlüğünü yaptı. Beş yıldır İTKİB (Türkiye İhracatçılar Birliği) ‘e ait ALIVE halı dergisini, bir ilaç firması için hazırlanan Yine Gülümse adlı dergiyi hazırlayıp yayınlıyor.  Adı geçen bu dergilerin yanı sıra Voyager, Skylife, BÜMED, Sırtçantam, Hi-Sky, Varan Yol Boyunca, Hedef, Kapalıçarşı, Tarih ve Toplum, T. Diş Hekimleri Odası, World of Atlas, Simgesel, E-Style, Performans  dergilerinde yazı ve fotoğrafları, yurtiçinde Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet gazetelerinde ve gezi eklerinde yurt dışında da Design of Culture dergisinde yazı ve fotoğrafları yayınlandı, yayınlanıyor.

2007 Aralık ayında Pervaneyim adlı kişisel fotoğraf sergisini açtı. Fotoğraf eğitimi üzerine dersler veriyor, fotoğraf atölyeleri düzenliyor ve iki kitap projesi üzerinde çalışıyor.


 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk