BUgezi ile Polonya

Krakow – Wieliczka – Aushwitz / Birkenau
Wroclaw – Poznan –Torun – Gdansk –Sopot – Malbork - Varşova
10 - 18 Eylül 2016
Tur Lideri: Onur Güven

1.GÜN 10 Eylül, Cumartesi:  İSTANBUL –  VARŞOVA - KRAKOW

Saat 15.30’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali LOT Havayolları kontuarı önünde buluşma. LO136 seferi ile saat 17.30’da Varşova’ya uçuş ve yerel saatle 19.00’da varış. Burada yapılacak kısa aktarma sonrası 19.40’ta Krakow’a uçuş ve 20.35’te 700 yıl boyunca Lehistan İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu güzel kente varış.    Havaalanında karşılanma sonrası akşam yemeğimizi alacağımız yerel restorana hareket. Yemek sonrası otele transfer. Konaklama otelde. 

2.GÜN 11 Eylül, Pazar: KRAKOW (WIELICZKA)

Sabah kahvaltımızın ardından hiçbir savaşta yıkılmadan orijinal halini muhafaza etmiş olan ve UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Krakow’da ilk olarak eski şehri geziyoruz. Lehistan İmparatorluğu’na 7 asır boyunca başkentlik yapmış Krakow kentinde, Kralların ikamet ettiği Wawel Sarayı, ünlü astronom Mikolaj Kopernik’in evi, Maria Magdalena Meydanı, 12 Havariler Cizvit Kilisesi, dünyanın en güzel kiliselerinden biri kabul edilen, iki farklı bitişli kuleleriyle ve Hejnal melodisi ile ünlenmiş Meryem Ana Kilisesi göreceğimiz yerler arasında. Leonardo da Vinci’nin en ünlü tablolarından biri olan “Erminli Kadın”ı görmek için Czartoryski Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra yine UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan dünyanın yegâne tuz madeni müzesi olan “Wieliczka Tuz Madeni Müzesi”ni gezeceğiz. Krakow’a 15 km. uzaklıkta yer alan madende toplam 300 km. yürüyüş alanı, 3000’den fazla görülebilecek galeri, 326m. toplam derinlik bulunmaktadır. Bu dev madeninin turistik geziye izin verilen 64 ile 135m. derinliğini, 24 galeriyi toplam 2 km’lik yürüyüşle gezeceğiz. Turumuzun sonunda Krakow’un eski şehir bölgesinde akşam yemeğimizi de aldıktan sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama otelde. 

3.GÜN 12 Eylül, Pazartesi: KRAKOW-AUSCHWITZ/BIRKENAU-WROCLAW

Sabah kahvaltımızın ardından, Nazi vahşetinin akıl almaz boyutlarını, bu savaş ayıbından geri kalanları modern bir müze anlayışında görebileceğiniz tek yer olan Auschwitz-Birkenau kamplarını ziyaret ediyoruz. Gaz odalarından fırınlara, kadın saçlarından yapılmış kumaş toplarından kamp kayıtlarına kadar göreceğiniz her şey, sizi hayrete düşürecek. Yakın tarihimize ışık tutan, insanlığın yaşadığı en büyük dramın tanığı, II. Dünya Savaşı’nın en büyük toplama ve yok etme  kampları  Auschwitz - Birkenau gezisini  bitirdikten sonra Wroclaw’a gidiyoruz. Park ve bahçeleriyle de ünlenmiş Kuzey Avrupa’nın Venedik’i olarak tabir edilen kent,  5 ayrı mimariyi bünyesinde barındırıyor. Turumuzun sonunda akşam yemeğimizi eski şehir meydanında aldıktan sonra otelimize transfer. Geceleme otelde.

4.GÜN 13 Eylül, Salı: WROCLAW-POZNAN

Sabah kahvaltımızın ardından Wroclaw kentinden ayrılıyoruz ve Polonya’nın en büyük ve zengin kentlerinden, fuar merkezi olarak bilinen,  Poznan kentine geçiyoruz ve kenti ziyaret ediyoruz. Yerel restoranda akşam yemeği ve otelde konaklama.


5.GÜN 14 Eylül, Çarşamba: POZNAN - TORUN- GDANSK

Sabah kahvaltımızın ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Copernicus’un doğum yeri olan Ortaçağ şehri Torun kentine varıyoruz. Gotik mimarinin güzel örneklerini görebileceğimiz bu kenti ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra Baltık’ın İncisi Gdansk şehrine hareket ediyoruz. Varış sonrası yürüyerek kenti keşfediyoruz. Şehre giriş kapıları, silah depoları, Gdansk’ın sembolü Neptün anıtı, Belediye Binası, Azize Meryem Kilisesi göreceğimiz yerler arasında. Komünizmin yıkılmasına neden olan1980’lerin Dayanışma Sendikası, onun Nobel Barış Ödüllü lideri Lech Walesa’nın evini ve çalışma ofisini de panoramik olarak göreceğiz. Turun sonunda Gdansk’a otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gdansk’da. 

6.GÜN 15 Eylül, Perşembe: GDANSK (SOPOT - MALBORK)

Sabah kahvaltımızın ardından müzik festivalleriyle ünlenmiş Sopot liman kentine gidiyoruz. Avrupa’nın en uzun ahşap limanı bu kasabada yer alıyor. Tatil kasabası olması nedeniyle kasabanın içi oldukça hareketli; restaurantlar, dükkanlar, mağazalar, cafeler, publar yan yana dizilmişler. Öğleden sonra  Avrupa’nın en büyük şato-kalesi olma özelliğine sahip Malbork kalesini görmeye gidiyoruz.  Bu kalede Haçlı Orduları ve özellikle Töton Şövalyeleri yerleşmiş ve askeri eğitim görmüşler. Malbork Kalesi ve Müzesi, 1047 km. uzunluğu ile Polonya’nın en uzun nehri olan Vistül nehrinin en geniş kolu üzerine kurulmuş. Malbork gezimizin ardından  Gdansk’a geri dönüyoruz. Yerel restoranda akşam yemeği ve otelde konaklama.

7.GÜN 16 Eylül, Cuma: GDANSK –ZELAZOWA WOLA - VARŞOVA

Sabah kahvaltımızın ardından başkent Varşova’ya geçiyoruz. Yol üzerinde Zelazowa Wola’ya uğruyor ve Chopin’in doğduğu evi ziyaret ediyoruz. Varşova’ya varışımızla şehir turumuza başlıyoruz. Üç Haç Meydanı, Charles de Gaulle Meydanı, Stalin mimarisinin en güzel örneklerinden olan Bilim ve Kültür Sarayı, Frederyk Chopin’in evi, Adam Mickiewicz anıtı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Bağımsızlık Meydanı, Varşova Büyük Tiyatrosu göreceğimiz yerler arasında. Ardından II. Dünya Savaşı sırasında tarihin gördüğü en büyük bombardımanı yaşamış, taş taş üstünde kalmayacak şekilde tamamen yıkılmış bu kentin kalbi olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Eski Şehre yani (Stare Miasto’ya) geçiyoruz. Konaklama otelde.

8.GÜN 17 Eylül, Cumartesi: VARŞOVA

Sabah kahvaltı sonrası Varşova gezimize devam ediyoruz. Öncelikle bir Avrupa başkenti içinde yer alan en büyük parka, Lazienki Parkı’na gidiyoruz. Parkın içinde Frederyk Chopin anıtını, Su üstü Krallar Sarayı’nı, Kral amfi tiyatrosunu, III. Jan Sobieski anıtını da göreceğiz. Buradaki gezimizi bitirdikten sonra Stalin mimarisinin en güzel örneklerinden sayılabilecek, 235 m. yüksekliği ile hala Varşova’nin en uzun binasi olan Bilim ve Kültür Sarayı’na çıkıyor ve şehrin en yüksek noktasından Varşova’yı seyrediyoruz. Öğleden sonra serbest zaman. Yerel restoranda akşam yemeği ve otelde konaklama.

9.GÜN 18 Eylül, Pazar: VARŞOVA - İSTANBUL

Sabah kahvaltı sonrası Varşova Frederyk Chopin havalimanına  transfer oluyor  ve LOT Havayolları’nın LO135 seferi ile  saat 12.55 ’te  İstanbul’a geri dönüyoruz. Türkiye saati ile 16:35 ‘te İstanbul’a varıyoruz.

FİYATLARIMIZ:

İki Kişilik Odada Kişi Başı    :           1.590 Euro (BÜMED üyeleri)

İki Kişilik Odada Kişi Başı    :           1.690 Euro (Misafir)

Tek Kişilik Oda Farkı            :              300 Euro   

 

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER:

*İstanbul / Krakow - Varşova / İstanbul arası LOT Havayolları  ile gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti.

*Yolculuk boyunca özel otobüs ile ulaşım.

*Krakow’da 2 gece, Poznan’da 1 gece, Gdansk’ta 2 gece, Varşova’da 2 gece 4 *’lı  otellerde açık büfe kahvaltı bazında konaklamalar.

*Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri.

*CTC Turizm rehberlik hizmeti.

*Yedi akşam yemeği.

*İptal teminatlı seyahat sigortası.

 

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

*Programda belirtilmemiş olan yemekler,

*Kalınacak olan otellerdeki şahsi harcamalar (telefon, mini bar, kuru temizleme, v.b)

*Schengen vize ücreti,

*Kişi Başına 15 TL tutan yurt dışı çıkış fonu.

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

Genel:

  • Tur rezervasyonu sırasında lütfen satış yetkilisine pasaportunuzda yazılı olduğu şekli ile isminizi tam olarak bildiriniz. 
  • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 12 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. (Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde CTC Kültür Gezileri yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar)
  • CTC Kültür Gezileri force majeur veya gerek gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana ve ara havayollarını değiştirebilir

Vize:

  • Polonya Umuma Mahsus Türk Pasaportlarına vize uygulamakta olup, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise vizeden muaftır.
  • Gerekli evrakların satış yetkilisinin belirteceği tarihte teslim edilmesi halinde CTC Turizm vize alımı için yardımcı olacaktır.

Ulaşım:

  • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Havayolları’nın açıklamış olduğu saatlerdir. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız sorumlu tutulamaz.

Konaklama:

  • Özellikle Avrupa otellerinde check-in saati 14:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.
  • Otellerde 3 kişilik odaların standardı, iki kişilik odaların standardı ve ebatları ile genellikle aynıdır. Dolayısıyla 3 yetişkin veya 2 yetişkin + 1 çocuğun (ek yataklı) aynı odada kalması bazı otellerde konforunuzu etkileyebilir.
 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk