Baştan Başa Bilinmeyen İRAN

Tahran –Kashan –İsfahan – Yezd – Pasargad – Şiraz – Persepolis
 5 – 12 Aralık 2015

1.GÜN 5 Aralık, Cumartesi: İSTANBUL – TAHRAN
Saat 08.00’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali Türk Havayolları kontuarı önünde buluşma. TK870 seferi ile saat 10:10’da Tahran’a uçuş.  Yerel saatle 14.45’te Tahran’a varış. Havaalanında karşılanma ve Tahran kent gezisi: Azadi Meydanı, Musalla Cami, Burç el Milad görülecek yerler arasında. Akşam yemeği yerel restoranda ve konaklama otelde.

2.GÜN 6 Aralık, Pazar: TAHRAN
Sabah kahvaltı sonrasında tam gün Tahran gezisi yapacağız. İran’ın en büyük şehri ve başkenti, aynı zamanda İslam devrimi mücadelesinde önderlik yapan, ismi Farsçada “sıcak yer” anlamına gelen Tahran'da; Arkeoloji Müzesi, Mücevher Müzesi, Seramik Müzesi ve Gülistan Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği yerel restoranda ve konaklama otelde.  

3.GÜN 7 Aralık, Pazartesi: TAHRAN – KAŞHAN - İSFAHAN
Sabah kahvaltı sonrası ilk olarak Kaşhan'ı ziyaret ediyoruz. Kaşhan gezimiz esnasında Tabatabaei Evi, Sialk Tepeleri, Fin Bahçeleri,  Borujerdi Evini ve Bozork Ağa Medresesi göreceğimiz yerler arasında. Ardından Yolumuzun üzerinde İran yerel yaşantısını gözlemleyebileceğiniz ve UNESCO’nun da koruma listesinde olan ünlü Abiyaneh Kasabasında yer alan, Moğollar zamanında yapılan Güzel Camisi’ni geziyoruz. Öğle yemeğini yolumuz üzerinde yerel restoranda alıyoruz ve İsfahan'a devam ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelde. 

4.GÜN 8 Aralık, Salı: İSFAHAN
Sabah kahvaltı sonrası kent gezisi: 16. yüzyılda çıkarılmış bazı madeni paraların üzerinde bu şehrin önemini belirtmek için yer alan “İsfehan dünyanın yarısıdır.” deyimi boşuna söylenmemiştir. Bu şehir size, gerçek İran kültür ve sanatının hangi duyarlı ve estetik noktalara erişmiş olduğunu iddiasız, gürültüsüz bir tatlılıkla gösterecektir. İsfahan'da yapacağımız şehir turunda; bir mimarlık şaheseri olan Kırk Sütunlu Saray, Sallanan Minare ve UNESCO Listesi'nde yer alan Ali Kapı (Devlet Kapısı) Sarayının ve camilerin olduğu Isfahan Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı) ve Kapalı Çarşı’yı gezeceğiz. Turumuz esnasından öğle yemeğini ve akşam yemeklerini yerel restoranda alacağız. Geceleme otelimizde. 

5.GÜN 9 Aralık, Çarşamba: İSFAHAN – YEZD
Sabah kahvaltı sonrası UNESCO tarafından dünyanın en eski kasabalarından kabul edilen Yezd’e hareket. Yolumuzun üzerinde bulunan Meybud kasabasında; Narin Kalesi, Güvercin Kulesi ve su sarnıcını görüyoruz. Yezd’e varış sonrası yapacağımız şehir turunda; ünlü Zerdüşt Tapınağı, Emir Çakmak ve Mescid-i Cuma Camileri, Yezd sokaklarını, Sessizlik Kuleleri gezeceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

6.GÜN 10 Aralık, Perşembe: YEZD – PASARGAD - ŞİRAZ
Sabah kahvaltı sonrası seyahatimizin en keyifli yolculuklarından birini gerçekleştirmek üzere yola çıkıyoruz. İlk olark Pasargard antik kentine gidiyoruz. Öğle yemeğini yerel restoranda alıyoruz. Akamenid Kralı I.Darius'un mezarı, tapınak ve Süleyman zindanını gördükten sonra Şiraz'a hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama otelimizde. 

7.GÜN 11 Aralık, Cuma: ŞİRAZ
Sabah kahvaltı sonrası Persepolis’e hareket. Persepolis, MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius (Dara) tarafından kurulmuştur. Darius'dan sonra tahta çıkan I. Serhas (Xerxes) ve Artakserkses (Ardaşir) şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır. Persepolis Saray, Tören Salonu ve Kral Mezarları bölümünden oluşmaktadır. Persepolis'in gezilmesinden sonra Şiraz'a geri dönüyoruz. Yüzyıllar boyunca bir kültür ve sanat şehri olarak bilinen Şiraz, 'İran'ın kültür başkenti' 'şairler şehri' ve 'güller şehri' gibi ünvanlara sahiptir.  Şiraz'da yapacağımız şehir turunda; Nasır el Mülk Evi, Hafız Evi, Saray-ı Mosir, Narenjestan’ı ziyaret ediyor ve egzotik Vekil pazarı, Kerim Han Kalesi, Vekil Camii, Şah Cerag Türbesi gezisi sonrası akşam yemeğimizi alıyor ve otelimizde dinleniyoruz.

8.GÜN 12 Aralık, Cumartesi: ŞİRAZ - İSTANBUL
Gece havalimanına transfer oluyoruz. TK885 seferiyle 03.25’te İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 06.10’da İstanbul’a varış. 

FİYATLARIMIZ:

İki Kişilik Odada Kişi Başı:  1690 USD (BÜMED ÜYELERİ)
İki Kişilik Odada Kişi Başı: 1790 USD (MİSAFİR)

Tek Yatak Farkı: 270 USD 

 

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER:
*İstanbul / Tahran - Şiraz / İstanbul arası Türk Havayolları ile gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti.

*Yolculuk boyunca özel otobüs ile ulaşım.
*Tahran’da 2 gece, İsfahan’da 2 gece, Yezd’de 1 gece, Şiraz’da 2 gece merkezi 4 ve 5*’lı  otellerde açık büfe kahvaltı bazında konaklamalar.
*Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri.
*Yedi akşam yemeği ve üç öğle yemeği.
*CTC ve yerel rehberlik hizmetleri.
*Sigorta.

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
*Programda belirtilmemiş olan yemekler,

*Kalınacak olan otellerdeki şahsi harcamalar (telefon, mini bar, kuru temizleme, v.b)
*Kişi Başına 15 TL tutan yurt dışı çıkış fonu.

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk