BUgezi Laponya

1.GÜN 26 Ocak, Salı: İSTANBUL – HELSİNKİ

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda saat 06:30’da buluşma. Check-in işlemlerini takiben Türk Havayolları’nın TK1761 seferi ile 08:40’ta Helsinki’ye yolculuk. 12.10’da varış sonrası bavullarımızı alıyoruz ve özel otobüsümüzle Helsinki panoramik şehir turu yapmak üzere dışarı çıkıyoruz. Senato Meydanı, Rock Kilisesi, Şehir Meclisi, Başkanlık Sarayı, Olimpiyat Stadyumu, Opera Binası, Parlamento Binası, Sibelius Parkı ve Esplanades göreceğiniz yerler. Gezi sonrası otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelde. 

2.GÜN 27 Ocak, Çarşamba: HELSİNKİ - ROVANİEMİ

Sabah kahvaltı sonrası havalimanına transfer oluyoruz. Norwegian Air’in DY5626 seferi ile saat 13.15’te Rovaniemi’ye hareket ediyoruz. Saat 14.35’te Rovaniemi’ye varış ve otele transfer. Akşamüstü Kuzey Kutup dairesi üzerinde yer alan Santa Claus (Noel Baba) köyüne doğru yola çıkıyoruz. Tüm batı dünyasında çocukların yeni yıl rüyalarını süsleyen Noel Baba’nın kuzey kutbundaki evinden esinlenerek hazırlanmış bu köyde keyifli iki saat geçirecek, kuzey kutup dairesine ayak basacak ve Kuzey Kutup Dairesi Geçiş sertifikamızı alacağız. Akşam yemeği ve geceleme otelde. 

3.GÜN 28 Ocak, Perşembe: ROVANİEMİ

Sabah kahvaltıdan sonra kuzey ülkelerinin adeta bir sembolü olan ren geyiklerini görmek ve bu etkileyici hayvanlar tarafından çekilen kızaklarla bir yolculuk yapmak üzere yola çıkıyoruz. Öğle yemeğimizi gezi esnasında alacağız. 45 dakikalık ‘Ren Geyiği Kar Gezisi’nin ardından kuzeyin bir başka simgesi olan Husky kızak köpeklerinin yetiştirildiği çiftliğe doğru yola çıkıyoruz. Bu dayanıklı hayvanların kutup bölgelerindeki yaşamı nasıl şekillendirdiğini öğrendikten sonra Husky’lerin çektiği kızaklarla bir buçuk saat sürecek bir kar safarisine çıkıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. 

4.GÜN 29 Ocak, Cuma: ROVANİEMİ

Sabah kahvaltısı sonrası otelden ayrılacak ve kar motorlarıyla doğanın içinde iki saat sürecek bir safari yapacağız. Sonrasında Laponya’nın tarihini ve kültürünü keşfedeceğimiz hem müze hem de bilim merkezi olan Arktikum’u gezmeye geziyoruz. Burada açık büfe olarak öğle yemeğimizi de alacağız. Öğleden sonra muhteşem Arktik manzarası eşliğinde yaklaşık 120 km’lik bir yolculuk yapacağız ve Botni Körfezi kıyısında bulunan Lapland Bölgesi’nin en ünlü Buz Oteli olan Snow Castle’a varacağız. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. (Her yıl yeniden inşa edilerek sadece kış aylarında hizmet veren kar otelinde -5 derecede konaklama. – Bu şartlarda konaklayamayacağını düşünen misafirlerimiz, kayıt esnasında tercihini bildirerek normal 3* otelde konaklayabilirler.) 

5.GÜN 30 Ocak, Cumartesi: ROVANİEMİ

Sabah kahvaltısının ardından Sampo Buzkıran Gemisi turuna çıkıyoruz. Sampo buzkıran gemisi bizi Botni Körfezi’nde buzdağları arasında heyecan verici bir yolculuğa çıkartacak. Bir yandan gemiyi gezecek, kuzey denizlerinde gemiciliği ve ticareti mümkün kılan bu dev ve güçlü motorlarıyla engel tanımayan aracı ve mürettebatını tanıyacağız. Kaptan köşküne yapacağımız ziyaretin ardından öğle yemeğimizi alacağız. Yemeğin ardından özel kıyafetler giyerek buzlu denizde yüzme şansını elde edeceğiz. Turumuzun bitişini takiben Laponya’nın giderek daha da vazgeçilmez atraksiyonlarından birisi olan cam Igloo’larda konaklamak üzere Arctic Snowhotel & Glass Igloos adlı tesisimize gidiyoruz. Yattığınız yerden bir yandan kuzey ışıklarını seyrederek (eğer bu doğa fenomeni orada kaldığımız gece gerçekleşirse) uykuya dalmak asla unutmayacağınız bir deneyim olacaktır. Akşam yemeğimizi cam iglooların hemen yanında bulunan Buz Otel’de alacağız. 

*Sampo Buzkıran gemisi gezisinde 12 yaş /145cm altı çocuklar güvenlik nedeni ile özel kıyafetlerle denize girme aktivitesini gerçekleştiremeyeceklerdir. 

6.GÜN 31 Ocak, Pazar: ROVANİEMİ - HELSİNKİ – İSTANBUL

Sabah kahvaltıdan sonra Rovaniemi Havalimanına transfer. Norwegian Air’in DY5627 seferi ile 10.45’te Helsinki’ye hareket ve 12.05’te varış. Burada yapacağımız aktarma sonrası Türk Havayolları’nın TK1764 seferi ile 18:25’te İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 21.50’de İstanbul’a varış. 

TOPLAM: 5 GECE / 6 GÜN 

FİYATLARIMIZ:

İki Kişilik Odada Kişi Başı:  2390 Euro (BÜMED ÜYELERİ)
İki Kişilik Odada Kişi Başı:  2490 Euro (MİSAFİR)
Tek Yatak Farkı: 550 Euro 

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER:

* İstanbul / Helsinki / İstanbul arası Türk Havayolları ile ekonomi sınıfı uçak bileti,
* Helsinki / Rovaniemi / Helsinki arası Finnair ile ekonomi sınıfı uçak bileti,
*Helsinki’de 1 gece, Rovaniemi’de 2 gece 4* otelde, Snowcastle Buz Otel’de 1 gece, cam iglooda 1 gece,  oda-kahvaltı bazında konaklamalar,
* Yolculuk boyunca özel araç ile ulaşım,
* Yerel restoranlarda ve otelde alınacak 5 akşam ve 3 öğle yemeği,
* Belirtilen tüm safari ve atraksiyonların ücretleri (Noel Baba Köyü ziyareti, Husky safari, ren geyikleri safarisi, Sampo buzkıran gemisi safarisi, snowmobile safari)
* CTC Turizm rehberlik hizmetleri,
* Belirtilen müzelerin giriş ücretleri (Arktikum Müzesi),
* Seyahat sigortası,
* KDV. 

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

* Kalınacak olan oteldeki şahsi harcamalar (telefon, mini bar, kuru temizleme, v.b)
* Kişi Başına 15 TL tutan yurt dışı çıkış fonu.
* Schengen vize ücreti. 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk